בשנת 1975 נחקק במדינת ישראל חוק שנועד, להסדיר את כל נושא תאונות הדרכים והנזקים הגופניים שנגרמים לאלו שהיו מעורבים בתאונות הדרכים. ע"פ חוק זה יש להעניק פיצויים לכל מי שהיה מעורב בתאונת דרכים ונפגע נזק גופני בתאונת דרכים ולא משנה אם הוא אשם או לא אשם בתאונת הדרכים, כמובן שיש סייגים לחוק כך למשל מי שפגע בעצמו מתוך כוונה לקבל פיצויים כספיים לא יהיה זכאי לקבל פיצוים כספיים.

פיצויים כספיים עקב תאונות דרכים – מהיכן הם מגיעים

ישנן תאונות דרכים מסוגים שונים ובהתאם לכך מקור הפיצויים לנזקי הגוף בתאונות הדרכים יכול להיות מכמה גורמים, אם תאונת הדרכים גרמה לנזק גופני בהולך רגל ובנהג של רכב, אזי גם הולך הרגל וגם הנהג יתבעו פיצויים מחברת הביטוח חובה של הרכב ואם התרחשה תאונה של פגע וברח  שבה נפגע הולך רגל  והנהג הפוגע נשאר אלמוני ולא ידוע, אזי הפיצוי יינתן ע"י "קרנית " שהיא קרן שנועדה לפצות נפגעים שזכאים לפיצויים אך אין להם את מי לתבוע.

יש תאונות דרכים שבהן מלבד הפיצויים על נזקי הגוף ניתן לקבל גם תגמולים כספיים נוספים שקשורים לביטוחים שונים שהנפגע ביטח את עצמו,  כך למשל נפגע שביטח את עצמו בביטוח של אובדן כושר עבודה או ביטוח מנהלים יכול לקבל תגמולים כספיים מהביטוחים הללו, עבור פרק הזמן שבו הוא יסבול מנזק גופני לאחר התאונה, וכך יהיה לו קל יותר לעבור את אותו פרק זמן שבו הוא יתקשה לעבוד באופן מלא, ויתכן שאפילו לא יוכל לעבוד כלל, מעבר לפיצוי המתקבל מחברת הביטוח של הרכב.

ואם תאונת הדרכים התרחשה במהלך שעות העבודה, או בדרך אל העבודה , הרי שמדובר בתאונת דרכים שהיא בעצם גם תאונת עבודה ואז יש לנפגע זכות מלאה להגיש בנוסף תביעה לקבלת פיצויים כספיים גם מהביטוח הלאומי בגין העדרות מעבודה – דמי פגיעה לשלושה חודשים ולאחר מכן תביעת לקבלת תגמולי נכות זמנית ונכות צמיתה אם נשארה לנפגע מגבלה קבועה. כך יוכל העובד להסתדר בחודשים הראשונים לאחר תאונת הדרכים עד שיחול שיפור במצבו הגופני.

מה שברור הוא שכל התהליך שלאחר תאונת דרכים כולל לא מעט הליכים משפטיים, ודורש לא מעט ידע משפטי, ולכן מומלץ לכל אדם מן המניין להעזר בעו"ד המתמחה בתחום של תאונות דרכים , כי רק עורך דין העוסק בתאונות דרכים יהיה בקיא בתחום  ורק הוא ידע מיהם הגורמים שאיתם יש לנהל מו"מ, כך שבסופו של דבר תוכלו לקבל  את הפיצויים המגיעים לכם עקב נזקי הגוף שנגרמו לכם בתאונת הדרכים.

אז נכון שהחוק מחייב להעניק לנו פיצויים על נזקי גוף שנגרמו לנו בשל תאונות דרכים, אבל  בלי עו"ד תעבורה אנו נתקשה להשיג את היעד הנ"ל.