בכבישי ישראל מתרחשות בכל יום תאונות דרכים רבות, בהן מעורבים ציבור הנהגים והנהגות, נוסעי הרכבים, הולכי רגל, רוכבי אופניים וכדומה. כל תאונת דרכים, בין אם היא קלה, בינונית או קשה, היא אירוע מצער, בלתי צפוי וטראומתי למדי. שכן, התאונה מובילה ברוב המקרים, למגוון רחב של נזקים ופגיעות – נזקי רכוש, הפסד של ימי עבודה, נזקים גופניים ונפשיים בדרגות חומרה משתנות ומקרי מוות. ישנם לא מעט מקרים, בהם תאונת הדרכים גורמת גם למצב של אובדן כושר עבודה ולקושי כלכלי ממשי עבור המעורבים בה ובני משפחותיהם. משום שכתוצאה מנזקי הגוף שנגרמו להם בתאונה, הם אינם יכולים עוד לחזור ולעבוד, כפי שנהגו לעשות לפני כן. כלומר, חלה פגיעה ישירה ומשמעותית ביכולת ההשתכרות שלהם, שיכולה להיות לתקופה זמנית או קבועה. שתדעו, הדרך הטובה והיעילה ביותר להתמודד עם אירועים מפתיעים ומלחיצים אלה, היא לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי של עורך דין מנוסה, המתמחה בתביעות אובדן כושר עבודה מתאונת דרכים. כך תוכלו למצות בצורה מקסימלית את זכויותיכם הכספיות מהגופים הרלבנטיים – חברות הביטוח ו/או המוסד לביטוח לאומי ולא תצטרכו להתמודד עם מצוקות כלכליות ונפשיות בעתיד.

מהו אובדן כושר עבודה?
אובדן כושר עבודה מתייחס למצב שבו אדם מאבד את היכולת לתפקד בעבודתו באופן תקין ונורמלי, כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים, מחלה קשה, תאונה שהתרחשה בביתו, תאונה במקום העבודה או בגלל בעיות בריאותיות אחרות. כלומר, אובדן כושר עבודה מתאונת דרכים הוא מקרה ספציפי שבו כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים כלשהי, הנפגע או הנפגעת אינם יכולים להמשיך ולעבוד כבעבר.
חשוב לציין, אובדן כושר עבודה יכול להיות לתקופה זמנית של עד 3 חודשים או קבוע, למשך כל שארית החיים. את אובדן כושר העבודה מחלקים לדרגות שונות – אי כושר עבודה מוחלט או חלקי, לפי מידת הפגיעה שחלה בכושר ההשתכרות של הנפגע בתאונה. כך למשל, במקרה של אובדן כושר עבודה מוחלט, הירידה בכושר ההשתכרות היא 75% ומעלה. מנגד, יכול להיות מצב של אובדן כושר עבודה חלקי, אם שיעור הירידה בהכנסות הוא בין 24 עד 74 אחוזים.

למה חשוב כל כך שיהיה לכם כיסוי ביטוחי?
ביטוח אובדן כושר עבודה הוא ביטוח בסיסי ונפוץ, שמטרתו להגן עליכם אם תקלעו לסיטואציה של אובדן כושר עבודה מתאונת דרכים, בלי קשר לשאלה מי אשם בגרימת התאונה. הרי תאונות דרכים יכולות לקרות לכל אחד ואחת בפתאומיות ולמנוע מכם לעבוד ולהתפרנס למחייתכם. צריך להבין, גם אם לא תוכלו לעבוד רק בצורה חלקית ולתקופה זמנית בלבד, זה עדיין יכול להקשות מאוד על התנהלותכם הכלכלית השוטפת. לכן, לא משנה מהו המקצוע או העיסוק שלכם, כדאי שתוודאו שיש לכם כיסוי עבור אובדן כושר עבודה. חשוב שתדעו, רכיב אובדן כושר עבודה יכול להיות פרטי דרך קרן הפנסיה שלכם, ביטוח מנהלים, פוליסת ביטוח חיים או ביטוח תאונות אישיות. כמו כן, יש לכל תושב בישראל מגיל 18 ועד גיל 67, ביטוח אובדן כושר עבודה מכוח חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ”ה – 1995.

איך מומלץ שתפעלו?
אנשים רבים המעורבים בתאונת דרכים, נותרים לאחריה עם כאבים גופניים, תחושת תסכול, בלבול וטראומה נפשית. כל אלה מקשים עליהם לפעול בצורה נכונה ויעילה מול הגופים המקצועיים כדי לתבוע את הפיצויים המגיעים להם. מה גם שבדרך מתעוררות מגוון שאלות קונקרטיות, למשל את מי יש לתבוע קודם – האם את קרן הפנסיה, המוסד לביטוח לאומי, פוליסת הביטוח הפרטית, איזה מסמכים יש לצרף לטופס התביעה, האם להשתמש בימי מחלה שנצברו ועוד. לכן, ישנה חשיבות לקבל סיוע משפטי של עורך דין מקצועי ומנוסה בתביעות אובדן כושר עבודה מתאונת דרכים ובכלל. שכן, מדובר בהליכים ממושכים ומסורבלים, הכרוכים בבירוקרטיה רבה, התנהלות מול הגופים הרלבנטיים, הופעה בפני וועדות רפואיות, הגשת חוות דעת מקצועיות, המצאת אישורים מהמעסיק, מסמכים רפואיים וכדומה. בנוסף, מכוח הוראות חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה – 1975 אם נפגעתם בתאונת דרכים, קלה או קשה ואתם סובלים מנזקים גופניים, מגיע לכם לקבל פיצוי כספי עבור הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד, הוצאות נסיעה, עזרה של הזולת, אובדן הכנסות בעבר ובעתיד, אחוזי נכות, כאב וסבל וכדומה. לכן, מומלץ שתקבלו סיוע מקצועי מעורך דין שעוסק בתחום, מכיר את החוקים ופסקי הדין ויודע מהו סדר הפעולות ואופן ההתנהלות שצריך לנקוט מול כל אחד מהגורמים המבטחים.

הכהן – ברק משרד עו"ד ונוטריון הוא משרד מקצועי, וותיק ומנוסה, המתמחה בייצוג של נפגעים ונפגעות בתביעות אובדן כושר עבודה מתאונת דרכים מול הגופים השונים. במשך מעל 40 שנות פעילות המשרד, צברנו ידע תיאורטי רב וניסיון מעשי עשיר, בטיפול מוצלח במגוון רחב של מקרים מורכבים. ביכולתנו לעזור גם לכם למצות ביעילות ובמהירות את מקסימום הפיצויים המגיעים לכם. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו כעת וליהנות מיחס אישי ומסור, זמינות מרבית וטיפול מקצועי ללא פשרות, עד להשגת התוצאות הטובות ביותר.